Wszystko co musisz wiedzieć
Kwasy Humusowe
Czym jest kwas humusowy?
Kwasy humusowe są naturalnym składnikiem próchnicy. Mają kolor od ciemnobrązowego do czarnego i są rozpuszczalne w wodzie. Zawartość tego materiału w glebie determinuje niewątpliwie jego żyzność. Rola kwasów humusowych w tworzeniu żyznej gleby jest nieoceniona, nie tylko gromadzą one odpowiednią do wzrostu roślin ilość składników odżywczych oraz stopniowo je uwalnianiają do systemu korzeniowego, ale także powodują połączenie z cząstkami gleby, zmieniając gruzełkowatość napowietrzają warstwe orną i zatrzymują wilgoć. Pozatym kwasy humusowe w odpowiedni sposób stymulują korzeń rośliny zwiększając przyswajalność składników pokarmowych, głównie potasu i fosforu.
Jaki ma wpływ na właściwości gleby?
Związki próchnicze wytwarzane w preparatach nawozowych zawierających kwasy humusowe są w stanie przechowywać do 5 razy więcej wody niż wynosi ich waga własna. Wszystko to w postaci dostępnej dla roślin, co znacznie zmniejsza ryzyko suszy. Zwiększając pojemność wody w warstwie ornej kwas humusowy zapobiega wypłukiwaniu wody do warstw podornych, pękaniu i erozji. Ponadto ciemno zabarwione gleby bogate w kwasy humusowe powodują silne wchłanianie światła słonecznego, co zapewnia lepsze właściwości termiczne dla wzrostu roślin. Związki humusowe tworzą kompleksy organiczno – mineralne gleby poprawiając sorpcję. Dzieki temu zawarte w nawozach minerały są zatrzymywane w strefie korzeniowej, zmniejsza się ich wypłukiwanie. Substancje humusowe są w stanie zatrzymać od 4 do 12 razy więcej składników odżywczych takich jak azot, potas, fosfor, magnez czy wapń niż pozostała, mineralna część gleby.
Gleba humusowa zawiera wiele substancji wzrostowych, takich jak witaminy, auksyny, niektóre kwasy organiczne lub substancje antybiotykowe, które wzmacniają ważne procesy fizjologiczne roślin i działają jako katalizatory organiczne w wielu procesach biologicznych. Korzenie roślin w glebie o wysokiej zawartości próchnicy mają optymalne warunki wzrostu, wąż do oddychania i łatwy dostęp do składników odżywczych.
Gdzie są kwasy humusowe?
Kwasy te są produktami rozkładu organicznych pozostałości w glebie. Można je znaleźć w kompoście czy oborniku. Zdecydowana większość produktów zawierających kwasy humusowe dostępnych na naszym rynku to preparaty tworzone z leonardytów, są to wąskie pokłady znajdujące się nad węglem brunatnym głównie w kopalniach niemieckich.
Kwasy humusowe występują również w węglu brunatnym, którego Polska ma na swoim terenie olbrzymi depozyt.
Jakie są korzyści ze zastosowania produktu VisHumus?
- Zmniejsza ryzyko suszy poprzez zwiększenie zdolności do utrzymywania wody w glebie
- Poprawia odporność na niekorzystne czynniki środowiskowe
- Zapewnia lepsze kiełkowanie nasion
- Zapobiega odpływowi nawozów do wód powierzchniowych, erozji gleby
- Zmniejsza negatywne skutki stosowania pestycydów, herbicydów, insektycydów
- Poprawia napowietrzenie gleby
- Poprawia struktury gleby piaszczystej, zapobiega utracie wody i składników odżywczych,
- Zwiększa absorpcję energii słonecznej
- Stabilizuje pH gleby,
- Poprawia jakość produktów rolniczych
- Stymuluje rozrost systemu korzeniowego
- Poprawia dostępność materii organicznej, minerałów oraz wody dla roślin
Nasz produkt można stosować we wszystkich systemach nawodnieniowych, fertygacyjnych. Nasze systemy filtracyjne uniemożliwiają przedostanie się do produktu finalnego frakcji większej jak 20 mikronów.